Çalışanlarına global kariyer fırsatı sunuyor

Hızla değişen, dönüşen iş hayatında, yeteneklerin de bu hıza ayak uydurmasını sağlamak hem kurumlar hem de çalışanlar için çok önemli. İnsan kaynakları politikalarında bu formülü doğru kuran kurumlar, bir yandan kendi ilerlemelerinde hız kesmezken diğer taraftan çalışan bağlılığını pekiştiriyor. Garanti BBVA’nın bu formülü nasıl kurduğunu Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Tuba Köseoğlu Okçu ile konuştuk.

– Garanti BBVA, İK kavramına bakışını, çalışanlarına nasıl aktarıyor?

Garanti BBVA, konuya bakışını, insan olgusunun kurum kültüründen bağımsız ele alınamayacağına olan inançla “yetenek ve kültür” ekibi olarak tanımlayarak kanıtlıyor. Aldığımız tüm aksiyonlarımızı grubumuzun kurum kültürünü ve değerlerini yansıtan, kapsayıcı, veriye dayalı, yenilikçi ve verimlilik odaklı yaklaşımla hayata geçiriyoruz. Bir yandan da çalışanlarımızın ihtiyaçları dahilinde kendilerini hem bugünün hem de geleceğin yetkinliklerine daha donanımlı bir şekilde hazırlanmalarını sağlayacak, sürekli öğrenme kültürünü teşvik ediyoruz. Tüm çalışmalarımızda temel aldığımız değişmez değer ise fırsat eşitliğini ve çeşitliliği gözeten, çağdaş ve insan haklarına saygılı bir çalışma kültürü. Çalışanlarımızın kendini özgürce ifade edebildiği, gelişim fırsatları ile dolu, dijital ve iyi olma hallerinin desteklendiği bir kurum kültüründe çalışmalarını önemsiyoruz.

– Küresel bir şirket olan Garanti BBVA, çalışanlarının kariyer yolculuğunu zenginleştirmek için bu özelliğinden yararlanıyor mu?

BBVA Grubu’nun uluslararası ortamından büyük faydalar sağlıyoruz. Avrupa’nın en büyük bankalarından biri olan ve 25 farklı ülkede hizmet veren büyük bir yapının içinde bulunmak, çalışma arkadaşlarımıza global kariyer ve deneyim fırsatları içeren global bir çalışma ortamı sunmamıza imkân tanıyor.  “Global Mobility” projemiz çerçevesinde, çalışanlarımıza özel olarak tasarladığımız uluslararası gelişim ve kariyer programlarımız var. Bu fırsatları belirli süreli deneyim programları, proje bazlı çalışmalar veya kalıcı global iş fırsatları olarak tanımlayabilirim. Açmam gerekirse genel müdürlükte çalışan arkadaşlarımız International Development Programımızdan faydalanabilirken, şubelerimizdeki arkadaşlarımız Saha Global Rotasyon Programımızla global bir deneyim elde edebiliyor. Genç yetenek programlarıyla aramıza katılan arkadaşlarımız da kariyerlerinin ilk iki yılında BBVA Madrid ofisinde belirli süreli veya kalıcı global fırsatlara dahil olabiliyor. Saha, genel müdürlük ve grup şirketi ayrımı olmaksızın tüm çalışanlarımız için çeşitli fırsatlar yaratmaya devam ediyoruz. Çalışanlarımız global ekiplerle rutin çalışmalar, toplantı ve projeler aracılığıyla sürekli iletişim içerisinde. All Hands, Townhall gibi etkinliklerle BBVA liderleriyle tanışma ve merak ettiklerini onlardan dinleme imkanına da sahipler. İspanyolca, İngilizce yabancı dil desteklerinden faydalanabiliyorlar. Genç yeteneklerimize ve farklı projelerde başarılı olan arkadaşlarımıza ödüllendirme programımız kapsamında BBVA Madrid ofise ziyaret fırsatı da sunuyoruz. Ülkeler arası koçluk programları gibi farklı birçok çalışmayla da onları destekliyoruz.

İş yaşam ilişkisinde ‘İYİ’ ile esenlik

– Garanti BBVA’nın çalışan esenliği kavramına bakışı nedir?

Burada “iş ve özel yaşam dengesi”ne değil, “iş ve yaşam ilişkisi”ne odaklanıyoruz. Çünkü hayatımız bir tane, onu iş ve özel diye ayırarak ele almak yanlış çözümlere yönlendirebiliyor bizi zaman zaman. Bu bakışla hayata geçirdiğimiz, açılımı da “iş ve yaşam ilişkisi” olan ve İYİ adını verdiğimiz esenlik programımız kapsamında çalışmalarımızı yürütüyoruz. İYİ ile çalışanlarımız hem kendileri hem de aileleri için psikolojik, hukuki ve tıbbi danışmanlık, beslenme danışmanlığı, kişisel spor eğitmeni gibi hizmetlerden ücretsiz olarak faydalanabiliyor. Çalışma arkadaşlarımızın psikolojik, fiziksel, finansal, sosyal yaşam gibi konularda da iyi olma halini desteklememiz gerekiyor. Örneğin sağlık sigortası dışında önleyici bir sağlık hizmeti sunmak, kurumların da sorumluluğu haline geldi. Bütün çalışma arkadaşlarımıza check-up imkanı veriyoruz. Teknoloji ve giyimden eğitime kadar farklı kategorilerde indirimler sunarak finansal esenliklerine katkı sağlıyoruz. Kültür ve sanatın iyi hissettirme gücünden faydalanmak, entelektüel zenginlik kazandırmak için biletler hediye ediyor, ödüllü tiyatro oyunlarını kendi binalarımızda ücretsiz olarak çalışma arkadaşlarımızla buluşturuyoruz. Sosyal esenliklerini güçlendirmek için hobi kulüpleri, spor takımları ve topluluklar oluşturuyoruz. Gönüllülük çalışmalarımızı da esenlik çatısı altında görüyor, bu yönde fırsatlar yaratıyoruz. Verimli toplantı, esnek ve hibrit çalışma imkanı, dijital detoks gibi uygulamalarla da mesai arkadaşlarımızı destekliyoruz. Zamanı iyi yönetmek de esenliğin bir parçası.

‘Yeteneği keşfedip parlatıyoruz’

– Garanti BBVA’nın çalışanlarının yeteneklerini geliştirmeyi amaçlayan uygulamalarını anlatır mısınız?

Çalışanlarımıza sunduğumuz eğitimleri mevcut görevleri için gerekli olan teknik ve yetkinlik bazlı konularla sınırlamıyoruz. Bir yandan özel ilgi alanlarına yönelik gelişim fırsatları sunarken, diğer yandan da kariyerlerinde ileride ihtiyaç duyabilecekleri yetkinlikler bakımından da destekliyoruz. Öte yandan, ülkemizin yetenek gelişimi ihtiyacına da yönelik çözümler geliştirmek için çalışıyoruz. Özellikle, yetenek kıtlığının yaşandığı siber güvenlik, data gibi alanlarda yürüttüğümüz programlarla kendimiz ve sektör için yeni yeteneklerin yetişmesine katkıda bulunuyoruz.

Her yıl bankacılık, teftiş, dijital, teknoloji, data, yetenek ve kültür gibi pek çok farklı iş alanında yeni mezunları aramıza katmak amacıyla “Garanti BBVA Yetenek Haftası” düzenliyoruz. 3. sınıfta olan üniversite öğrencilerine ise “Talent Camp” ile yeteneklerini erkenden keşfetmelerine fırsat veren staj imkanı sunuyoruz. İş fırsatları tarafında ilanlarımızı dışarıya açmadan önce içerde çalışan arkadaşlarımıza duyuruyoruz. Böylelikle yönetici ilanlarımız da dahil olmak üzere önce bizimle beraber olan arkadaşlarımıza sunuyoruz. 2023’te kendi çalışanlarımızın başvurabildiği 1000’i aşkın iç ilan yayınladık. Bu ilanlardaki pozisyonlar için yetkinlikleri eksik olan arkadaşlarımız için de eğitim platformumuz var. Amacımız çalışanlarımızın içindeki yeteneği parlatmak ve keşfetmek.

 

İlandır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir