İnternet Alışverişi Yapanlar Dikkat! Para İadesiyle İlgili Bilinmeyen Detay

A’dan Z’ye her kaleme gelen zamlar vatandaşı ucuz ürün arayışına itti. Bu nedenle gıdadan, kıyafete kadar her bütçeye uygun ürünlerin internette satışının artması vatandaşı online alışverişi yönlendirdi. Öyle ki sadece kıyafet değil en ufak market ürününe kadar her şeyi internetten almaya başladık.

İnternetten alışverişi hem zamandan hem cepten tasarruf ettirirken bir yandan da dolandırıcılığa oldukça açık.

Kredi kartı ya da banka kartı kullanılarak yapılan alışverişler için çoğunlukla internet sitelerine kayıt yaptırmak gerekiyor. Kayıt için kimlik numarasından, doğum tarihine kadar pek çok kişisel bilgi isteniyor. Site üyelik işlemlerinin tamamlanmasının ardından alışveriş süreci başlıyor.

İNTERNETTEN ALIŞVERİŞ YAPMAK GERÇEKTEN GÜVENLİ Mİ?

Gazete Vatan’ın haberine göre son aşamada kredi kartı veya banka kartı bilgileri isteniyor. Bu bilgiler girilerek limitler dahilinde internet üzerinden kolaylıkla alışveriş yapılabiliyor. Peki internetten alışveriş yapmak gerçekten güvenli mi?

Uzmanlar şifre onayı gelmeden bilgilerin paylaşılmaması gerektiğinin altını çiziyor. Sermaye Piyasası Uzmanı ve Bilirkişi Avukat Sedef Selçuk kredi ve banka kartını internet sitelerine kaydedenler için uyarılarda bulunarak, “Kredi kartı ile online alışveriş yapmak, web sitenin bankaya yönlendirme uygulaması eşliğinde kart bilgileri paylaşılırsa bu alışveriş güvenli olabilir. Ancak bankanızdan şifre onayı gelmeden paylaşılan bilgiler risk taşımaktadır” diye konuştu.

14 GÜN SÜRE

Mesafeli sözleşmelere yönelik oluşturulan yasalara göre yapılan satış sonucunda tüketicinin on dört gün içinde ürünü iade etme ve bedelinin tamamını alma hakkının bulunduğunun altını çizen Avukat Sedef Selçuk, şunları söyledi: “Tüketici, sözleşmenin kurulduğu tarihten itibaren on dört gün içinde, herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir.

Cayma hakkının kullanıldığına dair bildirimin bu süre içinde satıcıya noterlikler aracılığıyla yöneltilmesi yeterlidir. Alıcının isteği veya açıkça kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan ve geri gönderilmeye müsait olmayan, iç giyim alt parçaları, mayo ve bikini altları, makyaj malzemeleri, tek kullanımlık ürünler, çabuk bozulma tehlikesi olan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan ürünlerde cayma hakkı kullanılamaz.

Resmi gazetede yayınlanan düzenlemeye göre artık dijital bazı ürünlerde de cayma hakkı kullanılamayacak” dedi.

Avukat Selçuk, cayma hakkını kullanırken ekonomik olarak zarara uğrayan tüketicinin bu zararının karşılandığına dikkat çekerek “Tüketicinin cayma hakkını kullanması durumunda, satıcı veya sağlayıcı cayma bildiriminin kendisine ulaştığı tarihten itibaren yedi gün içinde almış olduğu bedeli ve tüketiciyi borç altına sokan her türlü belgeyi, tüketiciye hiçbir masraf yüklemeksizin iade etmekle yükümlüdür” ifadelerini kullandı.

10 GÜN İÇİNDE İADE YAPMASI GEREKLİ

Cayma hakkının kullanılması durumunda tüketici malı on gün içinde satıcının belirtmiş olduğu kargo firması ile ücretsiz olarak iade etmesi ve satıcının da on dört gün içinde bedel iadesini yapması gerekiyr.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir