Tarihi tarihle katlettiler. Tarihe geçecek restorasyon rezaleti

Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet’in eşi Sitti Şah Sultan tarafından 1482’de yaptırılan Edirne’deki Sitti Şah Sultan Camisi, geçmiş dönemlerde birçok restorasyon yaşadı.

Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Başkanlığı’ndan geçen ay emekli olan Prof. Dr. Engin Beksaç, bu restorasyonlar esnasında, caminin bahçe duvarlarında haziresindeki mezar taşlarının kullanıldığını tespit ettiklerini belirtti.

Beksaç, restorasyon çalışmalarında, uzmanların ilgisizliği sebebiyle ilk tahrip edilen yerlerin genellikle bu mezar taşlarının olduğunu ifade etti.

Bektaş, sadece Sitti Şah Sultan Camisi’nde değil, pek çok cami duvarında bu şekilde mezar taşlarının kullanıldığını gördüklerini söyledi.

Beksaç, “Şöyle bir durum var. Bu Edirne için doğal bir durum. Hani sadece Sittişah Hatun Mescidi’nde değil, diğer mescitlerin bahçelerinde ve hatta kabristanlarda duvarlarda kullanılmış olan mezar taşlarını görebiliyoruz.

Yani yoğun olarak karşımıza çıkan bir durum. Sittişah Hatun Camisi bir Fatih dönemi yapısı ve daha doğrusu bu sürecin uzantısı olan 2’nci Beyazıt devriyle falan devam eden süreçte yapılan bir mescit.

Fakat işin ilginç tarafı burası Edirne’de halk arasında çok uzun yıllar hani kutsiyeti olan bir yer olarak bilindiği için etrafındaki haziresine çok sayıda defin yapılmıştır.

Edirne’nin pek çok mescidinde ve camisinde biz bu definleri görebilmekteyiz.

Zaman içinde Edirne’de büyük bir harabiyet yaşandığı süreçte bu mescit de bundan nasibini almıştır, diğer buna benzeyen mescitler de bundan nasibini almış ve bu onarım çalışmaları sırasında hazirede yapılan temizlikler esnasında burada defnedilmiş olan şahısların mezar taşları maalesef bazen kasten kırılarak, bazen kırıkları toplanarak duvarlarda kullanılmıştır.

Edirne maalesef mezarlıkları konusunda hiçbir zaman ciddi bir tedbir almamış ve bunları tüketmiş bir şehirdir” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir