Yüzde 45’lik artışla altını solladı! 2024 yılının en kazançlı yatırım aracı ne olacak? Uzmanlar yorumladı

2024 yılı itibarıyla finansal piyasalarda altın ve gümüş yatırımcılarına önemli kazançlar sağladı. Belirsizlik dönemlerinde güvenli liman olarak yatırım aracı olarak görülen altına son dönemde gümüş de eklendi. 2024 yılı başından itibaren gümüşteki artış altını geçti. 1 Ocak 2024 tarihinde 22 lira olan gümüşün gramı yaklaşık yüzde 45’lik artışla 32 liraya yükseldi. Gram altın ise bu süreçte bin 950 liradan yaklaşık yüzde 25’lik bir artışla 2 bin 450 lira seviyelerine yükseldi.

“UZUN VADE BAKILDIĞINDA ALTIN HEP KAZANDIRDI”

İç piyasada altına olan taleple ilgili konuşan Kapalıçarşı esnafı Cihat Zeytun, “Altın şu anki seviyesinden daha yüksek seviyeleri görmüştü. Uzun vade bakıldığında altının hep kazandırdığını görüyoruz. Vatandaşlar daha çok işçilik olmayan altınları yatırım için tercih ediyor. Takı olarak da alınsa yatırım amaçlı da alınsa uzun vade de arttığını görüyoruz. Gümüş de aynı şekilde son 6 ay içinde yüzde 50’ye yakın getiri sağladı. Gümüş, yatırımcılar için külçe ya da daha küçük parçalar halinde satılıyor. Gümüş de aynı altın gibi uzun vade değerlendirilmesi gereken bir yatırım aracı” ifadelerini kullandı.

Gümüşün altın karşısında yakaladığı yükseliş uzmanların ve analistlerin dikkatini çekerken 2024 yılının en kazançlı yatırım aracı olup olmayacağı da tartışılmaya başlandı.

JPMORGAN’DAN ALTIN VE GÜMÜŞ TAHMİNİ

JPMorgan ons altın ve gümüş için 2024 ve 2025 yılları için fiyat tahminlerini duyurdu. Altın fiyatının 2024 yılında 2315 dolar/ons olacağını tahmin ederken, 2025 yılında fiyatın 2504 dolara çıkacağını öngördü. 2024 için gümüş fiyatını 27 dolar/ons olarak tahmin eden JPMorgan, 2025’te fiyatın 30 dolar/ons olmasını bekliyor.

“ALTIN YENİ ZİRVELER YAPMAYA DEVAM EDECEK”

UBS stratejistleri, altın için tahminlerini eylül sonuna kadar ons başına 2500 dolara, yıl sonuna kadar ise 2600 dolara yükseltti. Bankanın yükseliş görünümü, nisan ayında ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz indirimlerine ilişkin beklentilerin yeniden fiyatlandırılmasına neden olan bir dizi yumuşak ABD verisinin yanı sıra daha güçlü Çin talebinden kaynaklanıyor.

UBS’in Değerli Metaller Stratejisti Joni Teves CNBC’nin, “Street Signs Asia” programına verdiği demeçte, “Altının yeni zirveler yapmaya devam edebileceğini düşünüyoruz” dedi.

Teves, “Gümüşün aslında yüksek altın fiyatlarından gerçekten faydalanabilecek en iyi konumdaki değerli metal olduğunu düşünüyoruz. Arada çok güçlü bir korelasyon var” dedi. Fed gevşediğinde, özellikle arz ve talep temellerinin sıkı kalması nedeniyle gümüşün “altından gerçekten daha iyi performans göstermek için iyi bir konumda” olduğunu da sözlerine ekledi.

“GÜMÜŞ TARTIŞMASIZ DAHA DA İLGİNÇ OLDU”

Değerli metaller araştırma danışmanlık şirketi Metals Focus’un Genel Müdürü Nikos Kavalis, CNBC’ye e-posta yoluyla yaptığı açıklamada, “Gümüş tartışmasız daha da ilginç oldu – nihayet altınla arayı kapatmayı başardı” dedi. Kavalis, piyasa altının yükselişine ikna oldukça ve rahatladıkça, bu yatırımcıların daha fazlasının gümüşe yöneldiğini belirtti.

ANZ’de kıdemli emtia stratejisti olan Daniel Hynes, “Maden üretimindeki yavaş büyüme ve güçlü endüstriyel talep, arzın talebin gerisinde kaldığını gösteriyor ve bu da piyasayı yapısal bir açıkta tutacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir